Klasická masáž patří mezi manuální relaxační techniky působící okamžitě a jednorázově nejen na tělesný, ale i duševní stav masírované osoby.
Masér vždy vychází z individuálních problémů a tělesných dispozic konkrétní osoby, kterým přizpůsobí sled a volbu druhu jednotlivých hmatů.
Například jemnější šetrnější hmaty volí zkušený masér u klientů s bolestmi vyvolanými různým onemocněním a naopak tvrdší a razantnější hmaty používá k odstraňování nahromaděných únavových látek (kyselina mléčná), které se ukládají ve svalech při těžké práci, nebo náročnějším sportovním tréninku či výkonu.
Během masáže dochází nejen k uvolnění masírovaného svalstva a odstranění jeho ochablosti, ztuhlosti, bolesti, ale i k celkové tělesné i duševní relaxaci klienta.
Mechanický účinek - podporuje se návrat odkysličené krve směrem k srdci, urychluje se regenerace organismu. Klasická masáž napomáhá k rozpohybování lymfatického systému.
Biochemický účinek – kůže se prokrvuje, zčervená. Tělo samo aktivizuje látky, které jsou přítomny v organismu v nižší koncentraci. Jedná se o acetylcholin a histamin. Tyto dvě látky způsobují roztažení povrchových vlásečnic, které jsou uloženy pod kůží, a tím, že se naplní okysličenou krví, dochází ke zčervenání kůže.
Reflexní účinek – spousta čidel na povrchu těla nás informuje o tom jaká je teplota, zda je vlhko, fouká vítr. Všechny tyto receptory nám přenášejí přes centrální nervový systém informace do mozku, který je zpracovává a tělo chrání.