Lymfatická masáž (lymfodrenáž) používá rytmické hnětení a zlepšuje tak tok tkáňového moku, zmírňuje otoky.
Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka. Je to vlastně jediný systém, jenž uchovává a transpotruje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.
Zátěž lymfatického systému se většinou nejprve projevuje "obyčejnou" únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, hlavně večer a po velké námaze. Později nastupují otoky v břiše, často přisuzovaným otylosti, otoky očních víček, místních uzlin. Často se objevují dechové potíže bez zřejmé vnější příčiny. Postižený má sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému a v neposlední řadě vznikem nádorových onemocněních.
Každá větší ekologická zátěž, jizvy po zraněních a operacích, staré infekty v mandlích, hlavových dutinách nebo kolem zubů (ložiska jež jsou rušivámi poli pro organismus) mohou zpomalit nebo zastavit průchod lymfy a způsobt tak otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů, posléze zánětlivé změny v okolí, ale i ve vzálenějších místech.
Lymfatický oběh se velmi podobá oběhu krevnímu, jeho součástí jsou lymfatické cévy, místní uzliny a z funkce orgánů hlavně žaludek a slezina. Největší vliv na tvorbo, kvalitu a proudění lymfy mají orgána: žaludek, slinivka a slezina, jež plní v organismu sekretorickou funkci. Navíc přímo ovlivňují výživu svalů, tedy systém nejvíce napomáhající oběhu lymfy. Proto vhodná výživa a správná funkce těchto orgánů hraje významnou roli v celkové obranyschopnosti organismu.
Zdroj:
MUDr. Věra Dolejšová, MUDr. Jana Kombercová a MUDr. Hana Wankatová; Základy komplexního přístupu v medicíně